İstanbul Kartal’da çöken binada yaşanan 21 can kaybı tüm Türkiye’yi yasa boğarken böylesine bir felaketin bir daha yaşanmaması adına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı harekete geçti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından imzalanan bir genelge, tüm Türkiye’deki belediyelere gönderildi. Genelgede riskli yapıların 3 ay içerisinde tespit edilmesi talep edildi. Ayrıca tespit edilen riskli yapılar üzerinde kentsel dönüşüm çalışması hakkı da belediyelere tanındı. Bu gelişmeden sonra özellikle eski binalarda hayat süren vatandaşlar, “Riskli bina nasıl anlaşılır?” veya “Oturduğum bina riskli mi?” sorularına yanıt aramaya başladılar.

RİSKLİ BİNANIN TESPİTİ

Uzmanlar riskli binanın anlaşılması için bazı kriterler sıraladılar:

1- Oturduğunuz binanın kolon veya krişlerinde çatlak alanlar bulunuyorsa,
2- 2000 yılından önce inşa edilmişse,
3- Bina inşasında hazır beton kullanılmışsa,
4- Beton dayanım oranının C10 ve daha azsa,
5- Taşıyıcı kolonlarda kesikler bulunuyorsa,
6- Alt katlarda rutubet veya kolon demirlerinde pas izleri bulunuyorsa oturduğunuz bina riskli olabilir.

RİSKLİ BİNA TESPİTİ NASIL YAPILIR?

Vatandaşların oturduğu binanın riskli olup olmadığını öğrenmesi için herhangi bir ücret ödemeden tespit çalışması yaptırması gerekiyor. Bağlı olunan belediyeye riskli bina tespit başvurusu yapıldıktan sonra bir rapor hazırlanıyor. Bu rapor doğrultusunda binanın riskli yapıda olup olmadığı yönünde şerh koyuluyor. Öte yandan lisans sahibi kurumlar da belirli bir ücret karşılığında tespit çalışmasında bulunuyor. Oturduğunuz binanın riskli olup olmadığını tespit etme gibi yasal zorunluluk bugün itibariyle bulunmuyor.

Riskli bina ihbarı için Bakanlık tarafından bir telefon hattı kuruldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Tapu Kadastro Çağrı Merkezi ALO 181’e konu hakkında her türlü görüşü iletebiliyor. Bunan yanı sıra bu hatta Kartal’daki elim olaydan sonra 2 bin çürük bina ihbarı geldiği, yetkililer tarafından bildirildi.

OTURDUĞUM BİNA RİSKLİ ÇIKTI NE YAPACAĞIM?

Belediyenin yaptığı çalışmalar sonrasında oturduğunuz bina ‘riskli bina’ olarak belirlendiyse 15 gün içerisinde bu duruma itiraz etme hakkınız bulunuyor. Yapılan incelemeler sonrasında bina riskli değilse koyulan şerh kaldırılıyor. Öte yandan binanın güçlendirilmesi mümkünse 60 gün içerisinde hak sahiplerine bu durum tebliğ ediliyor. Eğer bina için kesin yıkım kararı çıktıysa Bakanlık harekete geçerek yıkım işlemini tamamlıyor.