1️⃣ Emlak Danışmanı ile Çalışmak.
Evinizi kiralamak için gayrimenkul danışmanlarından profesyonel yardım alabilirsiniz. Gayrimenkul danışmanları ile çalışmak, kiracılar ve ev sahipleri için işlemleri hızlandırma yollarından biridir. Çünkü gayrimenkul danışmanları, potansiyel kiracılarla iletişim kurmaktan evi göstermeye kadar birçok noktada destek sunarlar.

2️⃣ Gerçekçi Depozito ve Kira Bedeli Belirleyin.
Evi kiraya verirken dikkat edilecekler arasında kira bedelinin belirlenmesi önemli bir noktadır. Kira ve depozito miktarını gerçekçi belirlemezseniz uygun kiracıyı bulamayabilir ve evinizin boş kalmasına yol açabilirsiniz.

Evinizin kira bedelini gerçekçi bir şekilde belirlemek için çevredeki kiralık ev fiyatlarını araştırabilirsiniz. Ayrıca evinizin değerini belirlemek için ekspertiz raporu da çıkarabilirsiniz.

3️⃣ Kira Sözleşmesinde Her Ayrıntıya Yer Verin.

Kiracı ile aranızda olan anlaşmazlıkların çözümünde kira kontratındaki maddelere başvurulur. Bu nedenle kira kontratı hazırlanırken her ayrıntıya yer verilmelidir. Kira kontratı hazırlarken Borçlar Kanunu gereğince belirli yasalara tabi ve bazı haklara sahip olduğunuzu unutmayın.

4️⃣ Kiracınızı Yakından Tanıyın
Evinizi kiraya verecekseniz kiracınızı tanımanız faydalıdır. Bu noktada onun hayatına müdahil olmak ile yakın tanımak arasında çok ince bir çizgi vardır ve ev sahibi olarak bu konuya dikkat etmeniz gerekmektedir.

Öncelikle kiracınızın aylık belgelenebilir gelirini öğrenmeyi düşünebilirsiniz. Her ay kira ödemesi almanız gerekmektedir ve kiracının kirayı geciktirme durumunda sizin herhangi bir ceza uygulamanız söz konusu olamaz. Hakkınızı yasal yollardan arayıp tahliye davası açabilirsiniz, ama bu da uzun bir süreç anlamına gelmektedir.

Konutta kaç kişi yaşayacağı konusunda belirsizlikler olmamalıdır. Bu noktada kiracının evli ve çocuklu olup olmadığı öğrenmek önemli bir detaydır. Ev sahibinin, binadaki diğer sakinlere karşı sorumlulukları bulunmaktadır.

Evi kiraya verirken dikkat edilecek bir diğer nokta da aboneliklerin kiracının adına olmasını talep etmektir. Bu sayede faturaların ödenmemesi gibi durumlara karşı önleminizi almış olursunuz.